PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10034787}

Dama

Damsel
5,5 14 198
ocen
5,5 10 1 14198
4,3 6
ocen krytyków
Dama
powrót do forum filmu Dama

Kompletnie nie zgadzam się z tak niskimi ocenami, mi ten film zostanie w pamięci dość długo. Kapitalny obraz, dźwięk, muzyka, operowanie kamerą, światło, charakteryzacja, powaliło mnie i nie ośmieliłam się wstawać. A poza takimi technicznymi sprawami, to fabuła jest świetna, oczywiście, że nie jest odkrywcza, nowa, szokująca, ale co z tego, czy musi być? Najważniejsze, że została świetnie poprowadzona, rzadko widywałam też filmy, w których byłby taki pomysł na królestwo jak tu, nie wdając się w szczegóły, by nie spojlerować. Millie Bobby Brown zagrała genialnie, jedyne, co w niej wkurza, to już poza filmem - chwalenie się swoimi wyczynami na planie, choć wiadomo, że miała kaskaderów. Nieładnie. Czekam na czasy, gdy w końcu kaskaderzy wyjdą z cienia i dostaną taki rozgłos, na jaki zasługują. Ale tak poza tym, to do Millie bardzo pasowało i się ogólnie popisała, nie przeszkadzała mi też "poprawność polityczna", w moim odczuciu niczego na chama tam nie wciskali.

Pavlovska_x

Pytania podzielę na sekcje.
1. Fabuła i sens.
- Jakie pytania stawia ten film?
- Co jest kwintesencją tego filmu?
- Jaki morał ma ta opowieść i w czym jest inna od tysiąca podobnych filmów o smoku i silnej kobiecie?
- czy oprócz Elodie jesteś w stanie wymienić z pamięci 3 imiona pozostałych bohaterów filmu?

2. Dźwięk i muzyka
- czy jesteś w stanie powiedzieć kto podkładał głos pod smoka bez zaglądania na filmweb czy imdb?
- czy jesteś w stanie napisać tytuł jakiegoś utworu ze ścieżki dzwiękowej?

3. Logika filmu
- jak to sie stało, ze Elodie skacząć przez pewną przepaść spadła na skarpę taką około 1,5m może 2m niżej. A potem wracała tą samą drogę w górę?
- jakim cudem korona złej królowej pod wpływem ognia stopiła się szybciej niż jej twarz?

Aspekt wizualny jest jeszcze w miarę ok, ale żeby dać temu filmowi 10/10......

axelbest

SPOILERY! Te pytania może są i słuszne, poza pkt 2, ale na ocenę końcową mają wpływ marginalny. To nie jest na pewno film 10/10, ale jest dużo lepszy niż sugerują to oceny oraz komentarze. Sam dałbym tu około 6.5, może nawet 7. Montaż, obraz, wysmakowane stroje i scenografia były bardzo na plus. Kilka razy rzucał się w oczy greenscreen, ale to mniejsza kwestia. Podobało mi się samo prowadzenie fabuły, z sielanki, poprzez niepokój do takiego elementu horrorowego w pierwszej fazie polowania smoka, gdzie wykorzystywano go oszczędnie i eksponowano głównie głos. W tym filmie jest kilka scen, które nawet jak na tak ogranego potwora, jakim jest smok, były dla mnie zaskakujące i mocne - np. podpalone stado ptaków robiło duże wrażenie. Także sam projekt smoka i i jego wizualizacja zaskoczyła mnie jakością. Z tysiącami filmów o smoku i silnej kobiecie też przesadzasz. Ciekawe było tu chociażby to, że smoczyca nie zginęła.

ocenił(a) film na 8
axelbest

Co to za głupie pytania? Film nie może być wysoko oceniany jeśli nie zna się nazwy podkładu muzycznego? Żeby móc wystawić dobrą ocenę filmowi który głównie kręci się wokół jednej postaci muszę też móc wymienić imiona i nazwiska dwóch innych pobocznych postaci? Dobry film koniecznie musi stawiać pytania?

Ziomek nie każdy ocenia filmy twoja miara i nie każdy film powinien być oceniany jedną miarą. Jeśli takie masz podejście do oglądania filmów to współczuję.

Pewnie jesteś też jednym z tych którzy uważają że nie można mówić że lubi się twórczość muzyka jeśli nie zna się wszystkich jego utworów na pamięć.

Pavlovska_x

Ale że 10/10? Serio? Co to jest, Powrót Króla?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones